awakening, dream, hayat, hope, influencer, meditation, minimalism, personalblog, selfcare, selflove, simplicity, travel, travelbook, travelgram

Peace in Piece

There is no such thing as meaning of life. Lots of people chase it, search for it. But at the end they all leave this world without finding it. They are too busy to find it, yet they don’t know the real meaning of it: LIVING. Don’t be sad about the past; don’t even be afraid of future. Your time is NOW. Just live it. Don’t make assumptions in your mind that are not there in the first place. Don’t create scenarios that are not real. Don’t put yourself in a bad situation. Don’t stress you out. This is the only chance you have: LIFE. Most probably you won’t have any other ONE. Don’t give a damn who don’t like you. Focus on the ones YOU love. That’s what matters. I know you don’t love easily, so embrace your loved ones while you still can. Make your circle smaller. Have the real ones around you. Because this is your life and your peace comes first. Let them hate you for who you are rather than loving you for someone you are not! Put a small distance between you and people. Even between your mom, best friend or child. This space is your COMFORT ZONE. But don’t have distance between yourself in there. That’s the only place where you need to be direct and honest to yourself.

img_4867

Try to figure out what really bothers you in your life and eliminate them NOW. What are you afraid of? Why do you let people or situations control you? Why do you let them take you down? If there is no PEACE in your PIECE, then why bother to live? Who do you battle? YOURSELF or OTHERS? Don’t blame anyone for anything. You are doing this on your own. To make them happy you make yourself sad; and to make yourself happy you might upset them. It is like three intersecting sets: Once you deprive yourself, you won’t be okay with that but you will make them satisfied; so you are not OKAY. But if you do what they don’t like, they won’t be happy about it; so they are not OKAY. But at least you will be doing what you are dying for. You can’t live for someone else. You can’t even make EVERYONE happy because you are not PIZZA! Keep it balanced is the best solution. Give them a good reason so they could understand who you really are. But if someone insists on pulling you down, mentally, please let them GO. Don’t waste your LIFE in someone who destroys your inner peace. Come on, you can do anything, you know that. Why so afraid? What will you lose? What is really more important than getting your inner peace back? Your life is defined by your decisions. Make it wisely.

I know you want to go far to get rid of your shits. But the truth is, darling, no matter where you go, you carry what’s inside you. You just can’t drop it off where you are now and then leave it as if leaving your laptop home. It is not that simple. You need to face your problems and find a solution from nowhere but inside of you. You have the answer to all your questions. Don’t travel to heal yourself. It won’t help. Heal yourself first then travel. Because everything is within YOU. You are the source of love, hate, success, power, failure, depression, happiness, freedom, hope, energy, distress, inspiration; you are source of LIFE. You are everything what you need to be. You are UNIQUE. Your fears, experiences, background, story, passions, dreams.. all of them belong to you ONLY. Don’t let anyone build a life for you. Build your own life and put your own shits together. Fail nine times and get up ten. Find that little sparkle of hope inside of you and chase it. It will lead you nowhere but happiness. Therefore you will find your inner PEACE. In a PIECE of you.

You are a mirror of the universe. If you think nothing goes well in your life, it is nowhere but all in your head. Try to change your perspective about everything. Start with yourself, your self-care, self-love and self-respect. Because if you don’t respect yourself, who will? If you don’t love yourself, who will? Stop searching for your soul-mate, lover, partner.. You all have them, in you.. within YOU. You are your soul-mate, partner, best friend and lover. Complete you with yourself, don’t keep seeking empty PIECES. Because everything is related to your PEACE. Keep on improving, loving, respecting yourself more and more. Change yourself first, if you want to change the world around you. The moment you start to see things from a different perspective, your life will be change positively. Have this chance and start NOW. I don’t ask you to be POLLYANNA, but you can always have the best part of everything while knowing the reality. This is for your own SELF. If you do this, you will do for your peace. If not, ehh, it is your choice.

One day it will all make sense. Until then, sit back and enjoy your life. Make time for the things you love. Be busy with your self-improvement. Let the time handle all the things for you. God plans things perfectly. Let him be. Have a belief in him. Don’t push something to happen. If it is not happening, it is not good for you. Because if you really want it to happen, you’d go for it. You’d chase it until your last breath. And if it is meant to be, it will come back eventually. Just give it a time. Meanwhile take it all easy.

If you are passionate about something, never give up on it. Even if you fail each time you chase it or try it, try again and again. If it wasn’t supposed to be in your heart, it wouldn’t be there in the first place. Listen to your guts and go for it. Go for it until you lose your breath. Even if you decide it is not good for you afterwards, don’t leave question marks behind. Because you shouldn’t have “what ifs” in your life. I don’t believe in pride and such excuses. Excuses don’t exist; but people create them and use them often. People may fail you in so many ways and use some illogical excuses for their behavior. Hear what they say but don’t listen. Remember the good part and leave the bad ones behind. Surround yourself with positive vibe, because you can. If someone says you CAN’T, prove them wrong. Work hard in silence and show them what you got with your achievement. Let them wonder how you did that. Never settle less than what you deserve. It can be a place to live, someone to love or a job to get. Dreams have no meaning without their DREAMERS! Where there is a dream, there is you and where there is you, there is life and where there is life, there is HOPE

Within pEAce in pIEce.

İÇİMİZDEKİ HUZUR:

Herkes bir şekilde hayatın anlamını bulma yolculuğunda. Ama gerçek şu ki; hiçbiri bunu başaramadan göçüp gidiyor. Bunu aramakla o kadar meşguller ki asıl olan gerçeği göremiyorlar malesef. O da YAŞAMAK. Geçmişe takılı kalmayıp gelecek kaygısı gütmeden yaşamak. AN-ı YAŞAMAK. Kafanda hiçbir şey kurmadan ve olmayan bir şeyin hayali yaratmadan.. Kendini strese sokabilecek olası her şeyden ve herkesten kaçarak sadece kendin için YAŞA. Sadece bir şansın var unutma. Onu iyi değerlendir. Senin ile ilgili kim ne düşünürse bırak düşünsün. Sen seni seven kişilere odaklan. Biliyorum kolayca sevemiyorsun, sevdiğin bu bir avuç insanı al ve bağrına bas. Çok geç olmadan onların kıymetini bil. Az insan çok huzur. Bu senin hayatın ve önce senin HUZUR-un geliyor. Bırak seni sen olduğun için sevsinler seveceklerse. Hayat başka birinin karakterine bürünmek için çok kısa. Ama şunu da unutma ki, herkesle ama herkesle arana bir sınır koy. Kimsenin senin KONFOR ALANINA girmesine izin verme. Ama kendine karşı her zaman DÜRÜST ol, çünkü bu kendini keşfe çıkacağın tek yer.

Öncelikle seni hayatında rahatsız eden şeylerden başla ve bunları bir an önce hayatından çıkart. Bu bir davranış, bir yer, bir eşya ya da bir kişi olabilir. Korktuğun şey tam olarak ne? Neden kişilerin ya da olayların seni kontrol etmelerine izin veriyorsun?  Neden senin huzurunu kaçırmalarına izin veriyorsun? Bırak her şeyi ve herkesi, sen kendi yaşamına odaklan. Savaşmaktan vazgeç, önce de KENDİN ile. Hayatında olup biten hiçbir şey için kimseyi suçlama. Çünkü her şey senin zihninin bir aynası aslında. Herkesi mutlu edemezsin bu zaten mümkün değil. Bunun için çabalamaktan vazgeç. Her şeye KENDİN ile başla. Çünkü kendini mutlu edersen çevrendeki şeyleri olumlarken bakış açın değişir. Bakış açın değişirse insanlara karşı tutumun değişir. Yani kısacası DEĞİŞİME kendinden başlarsan DÜNYA(N) değişir. Bencil olma ama BENCİ ol bu hayatta. Kendine bak ve önce kendin için yaşa. Seni sürekli dibe çeken insanlardan uzak dur. Senin zihnini ve bedenini yoran şeyleri hayatından çıkart. Bunu başarabilirsin. İstersen HER ŞEYİ yapabilirsin. Bunu sen de biliyorsun. Peki nedir seni korkutan? Nedir senin İÇ HUZURUNDAN daha önemli olan? Hayat kararlarımızdan ibarettir; bu yüzden iyice düşünüp öyle atmalıyız adımımızı.

Biliyorum sen de kalbinde ağırlık yapan ne varsa hepsini atıp kaçmak istiyorsun. Ne kadar uzağa gidersek o kadar hızlı iyileşecekmişiz gibi.. Nereye gittiğinin önemi yok. İçinde olan her şey seninle birlikte gelir. Dünyanın öbür ucuna da gitsen sıkıntıların hep sende kalır. O yüzden kaçmak ASLA bir çözüm değildir. Yüreğinde ne varsa çıkart onu. Bırak gitsin. Affet herkesi ve her şeyi. Biliyorum bunu yapman kolay olmayacak ama DENEMELİSİN. Bak sonra nasıl huzurla dolacak için. Sorularının bütün cevabı yalnızca sende. İçinde. Aşkın da, hüznün de, mutluluğun da, özgürlüğün de, başarının da, umudun da, enerjinin de, yalnızlığın da, mutsuzluğun da kaynağı YALNIZCA SENSİN. Hayatta ihtiyacın olan ve olmayan her şey ama her şey senin içinde. İçine dön ve kendini iyileştir. Ne olursa olsun senden BİR TANE var. Kimse senin hikayene, senin bakış açına, senin benliğine ve senin hayallerine sahip değil. Bu senin hikayen ve kimsenin kalemi elinden almasına izin verme. Kendinle ilgili değiştirmek istediğin ne varsa bunu YALNIZCA sen yapabilirsin. Ancak sen istersen GERÇEKLEŞİR. Kaç kez başarısızlığa uğrarsan uğra her zaman ayağa kalkmayı kural edin bu hayatta. Kimsenin elinden tutmasını bekleme. UNUTMA BU SENIN HİKAYEN. İçindeki umut ışığına hep kulak ver. Çünkü o sana iç huzuruna kadar eşlik edecek.

Bazen her şey üst üste gelir. Bazen gerçekten vazgeçmek istersen. Birinden, bir şeyden ya da HAYATTAN. Artık gücünün kalmadığını düşündüğün an çıkar ortaya o derinlerde bir yerlerde saklanmış olan UMUDUN. Çünkü hayatındaki problemlerin de mutluluklarının da başarılarının da KAYNAĞI sensin. Her şeyi var eden ve tekrar onlardan etkilenen YİNE sensin. Seçim senin; ister mutluluğu ve huzuru seçer ve hayatında sadece bunlara yer verirsin ya da her şeyi problem haline getirip kendini yiyip bitirirsin. Gerçekten bu kadar BASİT her şey aslında. Çünkü hepsi KAFANIN içinde. Yarın sabah uyan ve her şeye karşı bakış açını (olumlu) yönde değiştirmeye çalış. Sonra da kendine aynada bir bak. Kendi yüzün hiç olmadığı kadar güzel görünecek sana ve bununla birlikte içten bir tebessüm yayılacak çehrene. Seni sen yapan yine sensin. Evreni nasıl görmek istersen öyle görürsün. Her şey güzelse, mutluysa senin yüzünden. Dünya adaletsiz ve yalansa o da senin yüzünden bunu unutma. Kendini tamamlayıcı bir eşya bir kişi ya da bir yer arama. Her şey senin İÇİNDE. Sen yarım değilsin tamamlanmayı bekleyen. Sen YETERLİSİN yeter ki inan. Çünkü inanmakla başlar her şey. Bir çiçeği büyütmeye inanmak gibi.

Tutkuların hayat çizgini belirlesin. Bu yolda emin adımlarla ilerle. Başarısızlıktan ASLA korkma. Hayat bir öğretmen ve bize hep ARMAĞANLAR verir. Bu iyi ya da kötü değildir. Uçları düşünmekten vazgeçip bize sunulan şeyin farkında olarak yaşamak gerekir. Sorgulamadan, yargılamadan ve dibe vurmadan. Her şey olması gerektiği için oluyor bu hayatta ve bunlardan ders alıp yolumuza devam etmek bizim görevimiz. Olmuyorsa ZORLAYIN. Eğer içinizden öyle geliyorsa ve buna inandıysanız EVET zorlayın. Hayallerinizin ve tutkularınızın peşinden gidin. Sonra pişman olabileceğiniz HİÇBİR ŞEY yok aslında. Çünkü her şey sizin zihninizde. İyi düşünün iyi olsun. Ama unutmayın bunun zıttı da geçerlidir. Ne verirsen onu alırsın misali. Evren bir toprak ve hep iyi tohumlar dikin. Kimse kötü değildir. Onu bu hale getiren hayat da değildir. Ya da yaşadıkları. Mutluluk bir nefes kadar yakın çünkü herkese. Tek yapmanız gereken ZİHNİ BOŞALTMAK VE OLUMLU DÜŞÜNCELER ile doldurmak. Her şey gelip geçiyor tıpkı ömür gibi. Sen içindeki UMUDU taşıdığın sürece HUZUR hep bakii kalacaktır.

Çünkü her AN bir UMUT kapısı açar.

1 thought on “Peace in Piece”

  1. Bravo 👏🍀 its really good to read this article its opening up our eyes about our aims ans goals
    Thank you yagmur 😎👍

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.